Budowanie silnej marki na rynku mody to wyzwanie. Z chęcią Ci w nim pomogę!

Przeczytaj artykuły i zdobądź wiedzę Zobacz moje portfolio

12 powodów, dla których warto odwiedzić Design Museum w Londynie

Design Museum in London

12 powodów, dla których warto odwiedzić Design Museum w Londynie

Design Museum w Londynie, czyli co łączy błękitną torbę Frakta z Ikei, walkmana, znaki drogowe i płaszcz Burberry? Po prawie roku od wizyty w muzeum dzielę się z Wami swoimi przemyśleniami i najgoręcej polecam wybrać się tam, zamiast dołączać do kilometrowych kolejek w trakcie zbliżających się wyprzedaży.

Przestrzeń łącząca trzy perspektywy: designer, maker i user, czyli projektant, wytwórca i użytkownik, dowodzi, że design jest realny, użyteczny i przełomowy w swojej prostocie. Dlatego punktuję 12 powodów, dla których warto je odwiedzić!

Muzeum Designu w Londynie

The Design Museum has a special place in my mind (and heart also!). Almost a year after my visit there I’m asking myself – is this one of the smartest museums in entire Great Britain (and maybe even Europe)? From my point of view I do love of course all the things that are done with their branding there and also a way of planning exhibitions. Everything is gathered around three main perspectives: designer, maker and user. Most of all the Design Museum proves that design is real, useful and groundbreaking in his simplicity.

english summary at the end

Design Museum w Londynie – tu dzieje się magia codzienności!

Główna wystawa Design Museum, czyli tłumacząc na polski „projektant, twórca (wykonawca), użytkownik”, to ścieżka historii XX i XXI wieku z punktu widzenia przedmiotów i rozwiązań kształtujących otaczający nas świat. Codziennie. To rzeczy, usługi i metody, których obecności nie wyczuwamy, a i bez których nie wyobrażamy sobie naszej rzeczywistości. Bo design to nie tylko wyciskarka do cytrusów Alessi i kompaktowa kuchnia Ikei, ale też znaki drogowe, banknoty czy buty.

Design Museum - wystawy

1. Ikony

Która rzecz jest według Was najbardziej znacząca? Iphone, jeansy Levi’sa? Design Museum zadało to pytanie swoim odbiorcom. W ten sposób wybrali 200 elementów z 25 krajów i wyeksponowali je na wejściu na ekspozycję. Za ich znaczeniem tak naprawdę kryją się nasze relacje z przedmiotami i to, w jaki sposób nas kształtują. Stąd wśród eksponatów znajdziemy m.in. Biblię, buty Adidasa, magazyn Vogue, krzesło i puszkę Coca-Coli.

Designer, Maker, User – 12 powodów do odwiedzenia Design Museum

Pierwszy powód już znacie, czas na kolejne!

2. Pochwała myślenia

W sekcji Designer doświadczysz tego, jak wygląda proces przed powstaniem „dzieła”. Autorom wystawy towarzyszą słowa włoskiego architekta Ernesto Rogersa: od łyżki do miasta. Wartość intelektualną trudno wycenić i opisać, bo to fizyczny produkt, jest czymś, co łatwo nam pojąć. Dlatego, tym bardziej cieszę się, że równorzędną rolę na wystawie ma praca koncepcyjna oraz zdolność do obserwacji, analizy i wyciągania wniosków. To w tej części zobaczymy np. system znaków drogowych i prototyp nowego londyńskiego metra w skali 1:1.

Buty Adidasa w Design Museum design museum in London design museum in London

3. Wytwarzanie to tworzenie

W strefie Maker przejdziemy przez ewolucję wytwarzania, więc zobaczymy m.in. piłki tenisowe i drukarkę 3D.

4. Więcej niż przedmiot

Ostatnia część ekspozycji odnosi się do interakcji między ludźmi i markami oraz tego, co definiuje współczesny świat. A zatem maszyna do pisania, odtwarzacz vinyli Dietera Ramsa i sprzęty Apple przedstawione są nie tylko jako przedmioty, ale też zmiana w komunikacji.

design museum

5. Must-see dla logo-freaków

Są tu fani brandingu? W Muzeum Designu nie mogło zabraknąć ewolucji logotypów i historii rozwoju produktów takich jak np. odtwarzacze muzyki czy komputery Apple.

Ewolucja logotypow

Moda w Design Museum

6. Z szacunkiem dla natury

Niezależnie od tego, którą definicją designu się posłużymy, jego istotą jest proces. A ten z kolei może być prowadzony w zgodzie z etyką i chroniąc (oraz biorąc odpowiedzialność za) środowisko naturalne. Ten aspekt również jest poruszony na wystawie!

Cytaty z design museum Muzeum Designu Design Museum

7. Myszka Miki i sneakersy Gucci

W Design Museum zobaczycie Crocsy tuż obok szpilek Christiana Louboutina, olschoolowy mikser w sąsiedztwie najnowszego MACa i garnitur YSL obok rewolucyjnych t-shirtów.

8. Zmiana obyczajów

Dlaczego na osi czasu tuż obok radioodbiorników, znalazły się bikini czy spódniczka mini zaprojektowana przez Mary Quant? A czy rewolucja społeczna może się odbyć bez tego co nosimy i jakie znaczenie za sobą to niesie?

9. Wystawy czasowe

Kiedy byłam w Design Museum, można było obejrzeć wystawę „California: designing freedom”, czyli od kontrkultury do technologicznej doliny krzemowej. Do 7 października tego roku czeka na Was ekspozycja związana z Azzedine Alaia. Mistrzem. Rzeźbiarzem w świecie mody. Jak na Muzeum Designu przystało, to nie jest retrospektywa, a raczej sieć połączeń między życiem twórcy i jego karierą.

więcej o wystawie >>

Oprócz tego, pojawia się też marka Loewe nagradzająca zdolnych twórców współczesnego rzemieślnictwa w jego najwyższej postaci. Jedną z wyróżnionych projektantek jest Polka, Sara Gackowska.

Podstawowe info o Design Museum w Londynie

10. Architeltura budynku

Hiperboliczny dach paraboloidalny. Architekci z OMA (studio prowadzone przez wybitnego architekta Rema Koolhasa). John Pawson. Dyrektor muzeum – Deyan Sudjic. Choć wielu architektów narzeka na to, w jaki sposób przekształcono dawny Commonwealth Institute, uważam, że robi wrażenie. Radzę Wam przejść się na oprowadzanie z przewodnikiem – posłuchacie o historii tego budynku z lat 60.

Tamtejsza kawiarnia (i restauracja?) nazywa się Parabola – czy to nie jest ekstra pomysł??

Budynek Design Museum

11. Sklepik z pamiątkami

Przepadam za świetnie zaopatrzonymi sklepikami przymuzealnymi. Pochłaniają mnie bez reszty. Warunek jest jeden – prawdziwe perłki, zacny design, a nie masówka z plastiku. Kilogramami kupuję książki i notesy, niebanalne świece, gadżety do domu i przede wszystkim – pocztówki. Włożone do ramek i zestawione w kolaż tworzą później moje wnętrza i przywołują miłe wspomnienia.

12. Branding to nie tylko logo

Obsługa w mundurkach, wszędzie flagowy żółty kolor, fantastycznie zaprojektowane materiały i… atmosfera, myśli, które zostają w głowie. To właśnie doświadczenia i emocje są efektem brandingu. Nie plakietka z logo. Pracowników Muzeum bardzo łatwo zlokalizować (noszą specjalnie zaprojektowane żółte i szare fartuchy robocze, kojarzą mi się krojem z odzieniem kaletnika), ba! Mają jakieś takie wyczucie, że pojawiają się obok dokładnie wtedy, kiedy ich potrzebujesz. Przestrzeń jest dobrze oznakowana, w budynku znajdują się wszystkie potrzebne punkty (łącznie z przechowalnią bagażu).

Do tej pory mogliście przeczytać o Victoria & Albert Museum >> oraz pobrać mój autorski przewodnik po Londynie >>

 • Kurator wystawy Designer, Maker, User: Alex Newson
 • Kurator asystujący: Eleanor Suggett
 • Asystent: Anna Holsgrove
 • Design wystawy: Studio Myerscough
 • Project Manager: Julia Ravenscroft

* * *

Adres: 224-238 Kensington High Street, W8 6AG, London

Dni otwarcia: codziennie
Godziny: 10:00 – 18:00 (uwaga: ostatnie wejście o 17:00)
W każdy pierwszy piątek miesiąca muzeum czynne aż do 20:00!

Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, można przekazać dobrowolny datek w dowolnej wysokości.

Bezpłatna wystawa Designer Maker User w Londynie Designer Maker User exhibition

english summary

What are the 12 reasons to visit Design Museum? Have a look!

 1. What are design icons? Iphone, Levi’s jeans? The entrance exhibition contains 200 items from 25 countries which show us the relation between objects and us and how we are shaping ourselves. You can see there e.g. cutlery, the Bible, Coca-Cola can and the Adidas shoes.
 2. Thinking behind desiging. That’s how we work on concepts, analyse, observe and draw conclusions. If you have never looked at things from that point of view, you should definitely visit the Design Museum in London.
 3. Exploring the process of making and evolving objects that we gather in our houses and pass by every day drives you to think and understand that the simpliest things are the hardest ones.
 4. Design is more than an item. It’s the change of communication.
 5. Must-see for logo-freaks. If you are logo-addicted, you should definitely visit this Museum.

The Design Museum – that’s the place where everyday magic happens!

 1. Process is the key, design is a system. And this can be ethical & respecting the enviroment. We create the world we live in. We create the world of next generations.
 2. When design meets fashion, you can have a look at classic pair of Christian Louboutin’s high heels just next to Crocs, Gucci Sneakers and revolutionary t-shirts.
 3. Design is about changing customs e.g. as mini skirt made by Mary Quant.
 4. Extremely interesting temporary exhibitions! Now you can see there works and ideas of Azzedine Alaia – the sculptor of fashion (I would love to see it live!!)
 5. Amazing architecture. I know that there are some critic voices but for me the Design Museum’s space is very intriguing. If you would like to, you can have a tour with their staff and hear stories about the builiding.
 6. My favourite part – store! It’s far away from being cheap gift shop. You can find there exclusive publications, notebooks and home gadgets.
 7. Branding is more than a logo. And you can really feel that in the Design Museum. From staff (I love their uniforms and happy, positive attitude) to place’s map, from resturant to sightseeing path etc. Everything is well designed!

the Design Museum
224-238 Kensington High Street, W8 6AG, London
Open daily 10.00 – 18.00 (last exhibition entry 17.00)
The museum will be open late on the first Friday of every month from 10.00 – 20.00 (last admission 19.00)

the Design Museum Shop
Open daily 10.00 – 18.00

Parabola Bar Café Restaurant
Monday to Friday 12.00 – 22.30
Saturday 11.30 – 22.30
Sunday 11.30 – 17.00

 

Here you can have a look at my visit in Victoria & Albert Museum >> and download my own London guide for people who love design, art & work in creative industries click here >>

komentarze 2

 • Rykoszetka
  6 lat ago

  O nieee, chyba zaczynam szukać tanich biletów do Londynu! :O

Odpowiedź