Budowanie silnej marki na rynku mody to wyzwanie. Z chęcią Ci w nim pomogę!

Przeczytaj artykuły i zdobądź wiedzę Zobacz moje portfolio

London College of Fashion | Gdzie studiować modę?

London College of Fashion | Gdzie studiować modę?

Która szkoła mody jest najlepsza? Gdzie studiować modę? O kursie na London College of Fashion, edukacji w branży i możliwościach kariery – to tutaj! Uwaga: w artykule nie skupiam się na projektowaniu mody! Pod lupę biorę kierunki związane z biznesem, komunikacją i marketingiem. Ale przede wszystkim, opowiadam o tym, jak podejść do studiów, żeby coś z nich mieć. I to nie kawałek papieru z pieczątką, w złotej kopercie.

Spis treści:

  • Najlepsza szkoła mody na świecie?
  • London College of Fashion – podstawowe informacje, ceny, studia, kursy
  • University of the Arts London – jako marka
  • London College of Fashion… a gdzie w Polsce i na świecie studiować modę?
  • Moje wrażenia z London College of Fashion

english summary at the end




London College of Fashion – najlepsza szkoła mody na świecie?

Wiecie, że w Wielkiej Brytanii branża kreatywna i kulturalna jest najszybciej rosnącym sektorem ekonomii, zatrudniającym blisko 6% siły roboczej i generującej 8 mln funtów na godzinę? Nie dziwi więc, że właśnie tam podejście do nauczania w sferze mody wyznacza kierunek edukacji przyszłych projektantów, dziennikarzy i brand managerów.

London College of Fashion to część University of the Arts London. Studenci Uniwersytetu kształtują rynek mody na całym świecie. UAL zajmuje 6 miejsce w rankingu QS World University Rankings 2017 w kategorii sztuka i design.

Portal fashionista.com stworzył własny ranking szkół biznesu mody w 2016 r. Bazował na badaniu obejmującym tysiące absolwentów uczelni z całego świata. Tak przedstawia się najlepsza dziesiątka:

  1. Central Saint Martins (London, UK)
  2. London College of Fashion (London, UK)
  3. Parsons, the New School for Design (New York, USA)
  4. Istituto Marangoni (Milan, Italy)
  5. Kingston University (London, UK)
  6. Antwerp Royal Academy of Fine Arts (Antwerp, Belgium)
  7. Fashion Institute of Technology (New York, USA) 
  8. Bunka Fashion College (Tokyo, Japan)
  9. Shenkar College of Engineering and Design (Ramat Gan, Israel)
  10. Royal College of Art (London, UK)

London College of Fashion – podstawowe informacje, ceny, studia, kursy

Na London College of Fashion można podjąć regularne studia (stopień licencjacki i magisterski), studia podyplomowe, krótkie kursy (short courses) i kursy online.

Każdy kurs oznaczony jest poziomem. Jeśli nigdy nie miałaś/łeś doczynienia z tematem, wybierz begginers. Ja uczestniczyłam w kursie Fashion Brand Management Intensive na poziomie intermediate. Na LCF znajdziecie też kursy advanced.

Lokalizacje:
1 Curtain Road
2 Golden Lane
3 High Holborn
4 John Prince’s Street
5 Lime Groove
6 Mare Street

Formę kształcenia dopasujesz nie tylko do zawartości portfela, ale też trybu pracy czy możliwości relokalizacji. Nie możesz wyjechać do Londynu? Wybierz opcję e-learningu! Studia i kursy na London College of Fashion są kosztowne, ale i szkoła zainwestuje w Ciebie! Możesz ubiegać się o dofinansowanie studiów, pomoc w kwestii znalezienia mieszkania, ale przede wszystkim: mentoringu z prawdziwego zdarzenia, opcji zatrudnienia (teraz np. są na stronie oferty z Net-a-porter i Ralpha Laurena), a nawet wsparcie rozwoju własnego biznesu!

Spośród ponad 100 kursów i kierunków wybrałam kilka, ale jeśli naprawdę chcecie znaleźć coś skrojone na własne potrzeby – poświęćcie wolny wieczór na dokładne zapoznanie się z ofertą edukacyjną LCF i całego University of the Arts London 🙂

Wybrany kurs online w najbliższym czasie:
Fashion trend forecasting (online short course)
Wybierasz dzień tygodnia i np. przez 2 miesiące uczestniczysz w kursie online.
Koszt: 350 funtów.
PS wykładowczyni pracowała dla WGSN, firmy konsultacyjnej zajmującej się analizami i prognozami dla biznesu, w tym właśnie mody.
Wybrane studia w Londynie:
Ba (hons) creative direction for fashion
Koszt: 9 250 funtów rocznie
Msc strategic fashion management
Zarządzanie marką w najlepszym wydaniu!
MA Fashion Retail Management
Koszt: 8 500 funtów

Koszty krótkich kursów wahają się od ok. 295 funtów do prawie 2 000 funtów.

Pamiętajcie, że zawsze możecie sprawdzić bio wykładowców, zapytać internet (tak, gdziekolwiek nie napiszecie, na pewno odezwie się jakiś absolwent LCF i odpowie na pytania), a także napisać lub zadzwonić do administracji szkoły i poprosić o udzielenie szerszych informacji.

London College of Fashion – University of the Arts London – jako marka

Umożliwia edukację w zakresie mody w jednym z najbardziej zdywersyfikowanych kulturowo miast na świecie. I to widać w Londynie, i na uczelni. Na przykład w mojej grupie na kursie były osoby z Filipin, Brazylii, Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Uczelnia jest oddana modzie w każdej dostępnej formie. A to wynika z ich definicji mody jako części polityki, społeczeństwa, etyki, historii i sztuki.

Misja London College of Fashion:

  • kształtować życie przez modę
  • zapewnić narzędzia i wolność do zmiany świata mody, a przez modę, zmiany świata

UAL, a zatem i LCF dążą do tego, żeby być uniwersytetem przyszłości. Pracują na bazie 4 strategicznych obszarów: tranformatywnej edukacji, światowego lidera badań i przedsiębiorczości, komunikacji i współpracy, budowania inspirującego środowiska.

London College of Fashion… a gdzie w Polsce i na świecie studiować modę?

Według CEOworld, ranking najlepszych szkół mody (dane na 2017 r.) prezentuje się następująco:

  1. Parsons: Fashion, Art and Design School in New York US 98.7
  2. Royal Academy of Fine Arts Antwerp Belgium 98.6
  3. London College of Fashion, University of the Arts London UK 98.5
  4. Fashion Institute of Technology, New York US 98.3
  5. Central Saint Martins, University of the Arts London UK 98.2
  6. Kingston University, London UK 97.8
  7. School of Arts, Design and Architecture – Aalto University Finland 97.7
  8. Polimoda, Florence Italy 97.6
  9. Bunka Gakuen, Tokyo Japan 97.4
  10. Royal College of Art, London UK 97.3
Punkty obliczano na podstawie doświadczenia akademickiego, kwalifikowania się, wskaźnika znajdowania pracy, feedbacku rekruterów, specjalizacji, globalnej reputacji i wpływu.

Jak widzicie, nawet w różnych rankingach czołówka szkół się raczej nie zmienia. W Nowym Jorku wszyscy marzą o studiach na Parsons. Jeśli chcesz kreatywnie i twórczo podjeść do projektowania mody sprawdź Antwerpię. Włoskie szkoły mają renomę i bardzo długie doświadczenie, a na tamtejszych uniwersytetach wykłada kadra z całego świata. Japonia wyznacza trendy i zawsze jest o 2 kroki do przodu (w technologii i nie tylko). Szukacie szkoły mody we Francji? Sprawdźcie ESMOD!

A czy w Polsce mamy uczelnie kształcące w zakresie mody? Biznesu, dziennikarstwa, komunikacji, marketingu? Poniżej znajdziecie kilka przykładów:

WSB Gdańsk – studia podyplomowe

  • Zarządzanie w branży modowej

VIAMODA – studia podyplomowe

  • Komunikacja w modzie i projektowanie marki
  • Zarządzanie w sektorach mody
  • Prognozowanie trendów w obszarach mody
  • Komunikacja i PR w modzie
  • Art director, stylista & visual merchandiser

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – studia podyplomowe

  • Prawo i zarządzanie w sektorach mody

School of Form w Poznaniu

  • Visual Merchandising – studia podyplomowe
  • Fashion Communication Design – studia licencjackie niestacjonarne

We Wrocławiu:
Dolnośląska Szkoła Wyższa

  • Dziennikarstwo mody i stylu 
  • Health and fashion promotion
***

PS Jeśli w Polsce szukacie opcji na potężną dawkę wiedzy i doświadczenia oraz poznanie niesamowitych ludzi – wysyłajcie zgłoszenie na Art & fashion Forum w Poznaniu. 
Właśnie trwa rekrutacja na 11 edycję prestiżowych warsztatów organizowanych przez Grażynę Kulczyk! O moich wrażeniach możecie przeczytać tutaj >>
W tym roku na pewno wybiorę się na otwarte wykłady!

Moje wrażenia z London College of Fashion

Trudno opisać w paru zdaniach!

Przede wszystkim: kurs Fashion Brand Management Intensive był naprawdę intensywny. Zajęcia trwały od rana do popołudnia, potem mieliśmy jeszcze „zadania domowe” na następny dzień i zadania w terenie. Obserwacja visual merchandisingu, obsługi klienta, analiza marek i ich konkurencji, a do tego projekty w grupach i indywidualne. Wiecie, że nie potrzebowaliśmy na nich komputera? Przebrnęliśmy przez poszczególne elementy budowania marki w branży mody, zarządzania nią: monitorowania prac zespołu, osiągania celów (także finansowych) i procesów rekrutacji. Każdy z nas wypracował też własny system pracy projektowej (project management).

Na szczęście część zadań pokrywała się z muzeami i miejscami, które miałam na swojej liście do odwiedzenia (m. in. V&A Museum i wystawę Balenciagi). Dlatego też, mam materiał na co najmniej kilka kolejnych artykułów na blogu.

Sanjeev Davidson genialnie prowadził zajęcia. A to wynikało z tego, że po prostu wie jak uczyć, zna metodologię kształcenia i wykorzystuje ją w praktyce. Wyciąga z nas to, co najlepsze. A ma do dyspozycji studentów z całego świata 😉 Grupa liczyła do 10 osób, ale podobno zdarzają się też i takie po 30 osób, gdzie wykładowca stoi przez 8 godzin i… wykłada. Bez praktyki. Stąd tak ważne jest sprawdzenie, kto prowadzi kurs lub zajęcia na studiach.

Czy dla mnie to było coś miażdżąco nowego? Nie. Ale to dlatego, że 5 lat studiowałam branding i od ponad 6 lat mam do czynienia zawodowo z branżą. Co nie znaczy, że niczego się nie nauczyłam. Bo wyniosłam z tego kursu wiele. Teraz tylko trzeba to wykorzystać!

Z praktycznych informacji: 

  • Komunikacja miejska jest dość kosztowna, więc wybierzcie hotel / hostel / pokój / mieszkanie blisko siedziby uczelni lub w okolicach linii metra, która was do niej zawiezie. 
  • Sprawcie sobie od razu Oyster Card, którą można doładować według potrzeb. To łatwiejsze i tańsze niż kupowanie jednorazowych biletów. Opłata za kartę jest zwracana przy wyjeździe. 
  • Podczas krótkiego kursu warto wykorzystać każdą minutę w Londynie, więc weźcie pod uwagę czas dojazdu do miejsc, które was interesują! Lepiej wydać parę funtów więcej na lokum niż codziennie tracić na dojazd 2 godziny w obie strony!
  • Jedzenie nie jest wcale takie drogie i takie złe! 
  • Zabierzcie coś ciepłego do ubrania. Nawet latem 😀 Słynna londyńska pogoda jest kapryśna!
  • Wiele muzeów oferuje darmowy wstęp, część pobiera opłaty za pojedyncze wystawy. Najdroższe są bilety na typowo turystyczne miejsca, takie jak London Eye czy Tower Bridge. 
  • Można robić zdjęcia! I żadna pani / pan kustosz nie biegają za Tobą jak ochroniarz z popularnej drogerii. 

Choć w tym roku nie miałam klasycznych wakacji z chilloutem na plaży, to te dwa tygodnie na pewno były najlepszym wyjazdem tego roku!

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania – dajcie znać!
a więcej informacji znajdziecie na stronie LCF
PS Dla wprawnych oczu – na Instagramie London College of Fashion znajdziecie zdjęcie zrepostowane ode mnie 🙂
instagram | facebook

english summary

London College of Fashion is one of the best fashion schools in the world. University of the Arts London (LCF and Central Saint Martins are part of it) provides fashion education from one of the most culturally diverse cities in the world and it’s dedicated to fashion in all its forms. Their mission is to shape and change lives through fashion.
Fashion Brand Management Intensive not only helps us to understand how brands are bulit but managed and evaluated from a creative point of view also. There’s a lot more practical things there than reading books. Course on London College of Fashion covered following topics:
brand positioning, values, project management strategies, visual branding, sustainability, brands in digital age and creativity in designing experiences
Sanjeev Davidson, the tutor, did a great job and shared with us not only knowledge but some kind of attitude and rules in the market also. It was wonderful time for me! 
I attended short course, which lasted for 2 weeks but you can choose what suits your needs the best: from online courses, through short summer courses (even 2 days long) and bachelor & master studies. 
find out more here

PS Dziękuję Weronice za pomoc w ogarnięciu przedwyjazdowym! 

Komentarz 1

  • childofposeidon
    6 lat ago

    Świetny artykuł! Szukałam właśnie czegoś o LCF i natrafiłam na Ciebie. Jestem w 1 kl. liceum i usiłuję się dowiedzieć, co chciałabym robić po szkole. Marzeniem było by studiowanie na takiej uczelni, ale nie wiem jak z finansami i całą logistyką…

Odpowiedź