Budowanie silnej marki na rynku mody to wyzwanie. Z chęcią Ci w nim pomogę!

Przeczytaj artykuły i zdobądź wiedzę Zobacz moje portfolio

Krótka historia beretu i rzemieślnicza moda w Polsce

Krótka historia beretu i rzemieślnicza moda w Polsce

Beret kojarzy Ci się ze smukłą Paryżanką w bluzce w paski i balerinach? Jakimś sposobem to właśnie taki obraz widzimy przed oczami. Ewentualnie jeszcze starszą panią w długim wełnianym płaszczu, butach z kwadratowymi czubkami i torbą zakupową na kółkach. A jaka jest historia beretu? I co ma do tego rzemieślnicza moda?

 

Historia beretu w modzie

Podobno pierwszym beretem, który zna historia, jest grecki, noszony na Krecie 1500 lat p.n.e. Oznacza to, że ten element garderoby zakładamy na głowy już od 3 500 lat! Skojarzenie z Francją nie jest bezpodstawne. Otóż francuski beret z antenką ma swój początek w południowo-zachodniej Francji, na prowincji na granicy Pirenejów – Béarn. Funkcja beretu była bardzo podstawowa – miała chronić pasterzy zajmujących się wypasem owiec przed deszczem i wiatrem, jaki i nadmiernym ciepłem i chłodem.

Dziś ten tradycyjny model widzimy właściwie tylko na głowach emerytów i graczy słynnej Pétanque, czyli gry w kule boule, szczególnie popularnej na południu Francji. W Polsce Petanka pojawiła się w latach 40. ubiegłego wieku wraz z repatriantami, którzy osiedlali się głównie na Dolnym Śląsku. Wiecie, że ikona stylu, Brigitte Bardot chętnie spędzała czas podczas tej gry?

Historia beretu w modzie to pasmo przeciwieństw i kontrastów. Z jednej strony noszony był przez członków artystycznej bohemy, osób przeciwstawiających się głównemu nurtowi, a z drugiej został niemal z miejsca pokochany przez babcie i dziadków.

Jak wiele elementów garderoby, beret ma też swoje związki z wojskiem. W jednym z artykułów na i-D przeczytałam, że w 1975 roku Jack Nicholson pojawił się na rozdaniu Oscarów w czarnym berecie. A ceremonia odbyła się na 22 dni przed zakończeniem wojny w Wietnamie, w trakcie której amerykańskie służby specjalne nosiły berety („Zielone berety” chyba coś Wam to mówi, hm?).

Ale gdyby tego było mało – beret stał się też symbolem rewolucji! Na pewno kojarzycie portret Che Guevary „Guerrillero Heroico” w czarnym berecie z czerwoną gwiazdką. Nosił go on, nosiły feministki. Nosiła i Bianca Jagger w słynnym Studio 54. A że moda nadąża za zmianami w społeczeństwie, to oglądamy i takie obrazki jak ze styczniowego marszu kobiet w Waszyngtonie, podczas którego Katy Perry zaprezentowała się w żółtym, pluszowym berecie Moschino.

Beret tworzył też najsłynniejsze postacie w kinie i popkulturze: od Bonnie Parker w Bonnie & Clyde, Julii Roberts w Notting Hill aż do Kirsten Dunst w Fargo.

Rzemieślnictwo w modzie?

Moje buty to Anniel Pietra – ręcznie szyte włoskie baleriny, które inspirowane są obuwiem tanecznym. Rodzina Montebelluna tworzy w Wenecji akcesoria sportowe, w tym właśnie te piękne baletki. Wiecie, że rocznie sprzedaje się ich nawet 500 tys. par? Ostatnio szczególne modne zrobiły się w Japonii! Skórzane modele mają w sobie mnóstwo uroku, a cekinowe, choć wykonane są z tkaniny, mają skórzane wkładki i są ultrawygodne! Dopasowują się do stopy, są miękkie i mienią się tysiącem świateł. Co ciekawe – cekiny można odwrócić na drugą stronę (przeczesać :D), ażeby uzyskać inny odcień. W butach Anniel wejdę w Nowy Rok tanecznym krokiem!

 

W Kafka Concept znajdziecie nawet zimowe modele ?

Polscy współcześni rzemieślnicy

Już nie pamiętam, w jaki sposób trafiłam na markę Przywara-Strzałka. Było to kilka lat temu, a zachwyciła mnie prostota i wykonanie. Czarne skórzane torebki wytwarzane przez Monikę to kunszt prawdziwego rzemieślnictwa! Projektantka dzieciństwo spędziła przyglądając się pracy dziadka, aż sama, po przygodach na dziennikarstwie i w branży reklamowej, ukończyła szkołę kaletniczą i zajęła się pracą ze skórą. To jej zapach towarzyszy Monice od lat, odkąd pamięta swoje chwile w warsztacie dziadka. Mimo, że senior rodu nie zdołał przekazać jej wiedzy, sama uzyskała tytuł czeladnika i… tworzy dla nas niezwykłe torebki i akcesoria ze skóry naturalnej. Polscy współcześni rzemieślnicy mogą z powodzeniem rywalizować z mającymi tradycję setek, dziesiątek lat firmami z Włoch czy Francji.

 

 

Swoją torebkę Przywara-Strzałka noszę wszędzie. Chciałabym powiedzieć, że o nią starannie dbam, ale z tym bywa różnie. A torebki – jak buty – wymagają szczególnej opieki: impregnacji, czyszczenia i konserwacji.

Co jest piękne w rzemieślniczej modzie? Właśnie to, że:

• na torbach i butach widać ząb czasu,
• są wykonywane ręcznie za pomocą tradycyjnych metod i narzędzi,
• pozwalają zachować w pamięci część historii mody,
• można je personalizować – np. na torebkach Przywara-Strzałka Monika umieszcza napisy – sentencje, słowo otuchy, imię albo proste hasło.

PS Mój wywiad z projektantką marki Przywara-Strzałka przeczytacie TUTAJ.

wełniany beret / woollen coat: targ / bazaar | kurtka / jacket: Pull & Bear | bluzka / blouse: Vero Moda | spodnie / trousers: Zara | torebka / bag: Przywara-Strzałka | buty / shoes: Kafka Concept – Anniel Pietra

zdjęcia: Magda M Fotografia

Komentarz 1

  • Anonimowy
    7 lat ago

    Śliczne zdjęcia:))
    Ciekawy post:))

Odpowiedź