Budowanie silnej marki na rynku mody to wyzwanie. Z chęcią Ci w nim pomogę!

Przeczytaj artykuły i zdobądź wiedzę Zobacz moje portfolio

Kobiety mówią i rządzą – CEO branży mody na świecie

Kobiety mówią i rządzą – CEO branży mody na świecie

Zaczęło się od prezentacji z antropologii mody i zawartych w niej rozważań na tematy: stylu, elegancji, kobiecości i wizerunku. Wydarzenie, które zapowiadało się na wielką intelektualną ucztę, niestety nie spełniło moich oczekiwań. Kwestia była prezentowana w ramach jednej doktryny, w dodatku spowitej w stereotypy. 
W międzyczasie przeczytałam jeszcze artykuł z Bloomberg Businessweek, w którym przedstawiony był temat: jak bardzo dochodowym biznesem jest trend femvertisingu i girl power oraz szkoleń dedykowanych kobietom (tych typu: zostań swoim własnym szefem, jak przyjmować komplementy, uwierz w siebie, poznaj swoje mocne strony itp.).

Ciągle nie mogę odciąć się od wrażenia, że kobieta i biznes jest traktowana po macoszemu, bardzo powierzchownie. Brakuje konkretów i kontekstów! 

Ale! Jak to u mnie zwykle bywa, nawet z czegoś negatywnego potrafię wyciągnąć coś wartościowego, więc pomijając wszystkie mało optymistyczne prognozy i wnioski, przygotowałam dziś dla Was krótkie sylwetki 10 kobiecych CEO (Chief Executive Officer), czyli dyrektorów zarządzających z branży mody. Najpierw jednak jeszcze garść danych, z wspomnianego artykułu:
Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego Polska znalazła się na 51 miejscu (na 145 krajów) na liście krajów wg równouprawnienia (czy w ogóle równouprawnienie może być bardziej albo mniej? Coś mi tu logicznie nie gra. To tak jak z połówkami: nie ma większej i mniejszej połowy One są równe!). Analitycy wyliczyli, że potrzeba jeszcze 117 lat, aby płace kobiet i mężczyzn się wyrównały. Inną niezbyt pokrzepiającą informacją, jest fakt, że tzw. płeć piękna osiągnęła teraz pułap zarobków taki, jak mężczyźni w 2006 r.
1. Caroline Brown
CEO marki Donna Karan International, wcześniej była prezesem Caroliny Herrery, dyrektorem zarządzającym Akris i wiceprezes ds. marketingu i komunikacji marki Giorgio Armani.


2. Vera Wang
Po studiach została zatrudniona w amerykańskim Vogue, gdzie krok po kroku awansowała na wyższe stanowiska. W 1987 roku zdecydowała się przejść do domu mody Ralph Lauren, a już dwa lata później, podczas poszukiwania sukienki na swój ślub, doznała olśnienia – znalazła niszę na rynku mody. W 1990 r. otworzyła swój pierwszy butik na Madison Avenue.

3. Isabelle Guichot 
Dyrektor generalny i prezes Balenciaga S.A., za jej rządów dyrektorami kreatywnymi byli Nicolas Ghesquiere i Alexander Wang, teraz na to stanowisko powołała Demnę Gvasalię. Wcześniej pracowała jako CEO Cartiera, Van Cleef & Arpels i Sergio Rossi
4. Tory Burch
Właścicielka i CEO marki pod własnym imieniem i nazwiskiem. Wiele blogerek kocha jej torby i buty. Wcześniej zajmowała się reklamą i PR dla takich firm: Vera Wang, Polo Ralph Lauren i Loewe. 
5. Francesca Bellettini
Od czerwca 2013 pełni funkcję CEO domu mody Yves Saint Laurent. Zastąpiła na tym stanowisku Paula Deneuve (Przeszedł do Apple, a tu taka ciekawostka: nie on jeden w branży działał z technologią. 3 dni temu DKI, tj. Donna Karan International, opuścił Hector Muelas, Chief Image Officer, wcześniej zatrudniony był właśnie w Apple). Francesca pracowała dla marek: Bottega Veneta, Gucci (dyrektor ds. merchandisingu), Helmut Lang (operations manager) i Prada.
6. i 7. Natalie Massenet & Alison Loehnis
Jedna z moich ulubionych postaci! Założycielka net-a-porter, popularnego sklepu online z luksusową modą i twórczyni magazynu Porter. Po jej rezygnacji z funkcji zarządczej (tuż przed oficjalnym ogłoszeniem przejęcia firmy przez Yoox.com) Alison Loehnis została prezesem grupy Net-A-Porter, a tym samym stała się odpowiedzialna nie tylko za ten sklep, ale też wspomniane czasopismo, outlet The Outnet i serwis Mr Porter. Massenet założyła już nową firmę, a poza tym jest przewodniczącą British Fashion Council
8. Liz Bacelar
Wiecie co to Decoded Fashion? Międzynarodowa organizacja zajmująca się eventami łączącymi modę, biznes i technologię. To szansa na dyskusje między start-upami i dużymi graczami na rynku mody. Ciekawa inicjatywa i panele z wykładowcami. Może kiedyś uda mi się tam pojechać? 😉
Liz wcześniej pracowała dla CBS i zajmowała się komunikacją. 
9 i 10. Michèle Huiban & Bouchra Jarrar
W 2013 r. zastąpiła na stanowisku CEO Lanvin Thierry Andrettę. O Huban zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy po 14 latach pracy dla tego domu mody, odszedł Alber Elbaz – jak wszyscy wiemy – w dość gorączkowej atmosferze. Nie dalej jak 2 dni temu CEO ogłosiła, że nowym dyrektorem kreatywnym damskich kolekcji marki zostaje Bouchra Jarrar

“Jej talent, dyscyplina, znajomość sylwetek i materiałów przyniesie domu mody Lanvin świeżość i nowoczesność, jednocześnie zachowując szacunek do jej historii i duszy haute couture, symbolu francuskiej elegancji.”

Bouchra Jarrar zdecydowała się zamknąć swoją markę. Jej pierwsza kolekcja dla Lanvin zostanie pokazana we wrześniu (sezon wiosna/lato 2017), a już jutro – 14 marca 2016 r. oficjalnie zaczyna pracę.
koszula: Marc O’Polo, torebka: Fendi, spodnie: Dolce&Gabbana, buty: Chloe, marynarka: Isabel Marant

Niestety w wyniku fali przetasowań na ważnych stanowiskach w dużych domach mody, także i w części zarządczej mamy zmiany. Z roli Global CEO Chanel zrezygnowała Maureen Chiquet, która pełniła tę funkcję przez 9 lat. Oficjalnie – jej rezygnacja to wynik różnic opinii odnośnie strategii marki. Jej miejsce zajmie bilioner Alain Wertheimer, jeden z współwłaścicieli Chanel.
Podobny los spotkał Sharen Jester Turney, CEO Victoria’s Secret, pełniącej tę funkcję od ponad 16 lat. Jej uzasadnienie to chęć poświęcenia się rodzinie i przemyślenia, jaką drogą chce dalej zawodowo podążać.
płaszcz: Aleksandra Markowska, koszula: Ted Baker, zegarek: Nixon, botki: Isabel Marant, torebka: Mansur Gavriel, spodnie: Levi’s
Przedsiębiorczych kobiet w branży mody jest więcej! Dajcie znać, czy interesują Was takie informacje jak te z dzisiejszego wpisu. Być może zrobię z tego jakiś cykl?

źródła zdjęć – portretów: vogue.com, vogue.co.uk, fashionista.com, BOF


P.S. Jeśli interesuje Was temat komunikacji i reklamy oraz wizerunku kobiet – zapraszam do mojego artykułu na Fashion PR Talks: TUTAJ

komentarzy 8

Odpowiedź