Budowanie silnej marki na rynku mody to wyzwanie. Z chęcią Ci w nim pomogę!

Przeczytaj artykuły i zdobądź wiedzę Zobacz moje portfolio

Szukając Vivian Maier

Szukając Vivian Maier

Zaraz po wyjściu z kina chciałam napisać dużo. Ale jak już zaczęłam rozmyślać, to stwierdziłam, że lepiej podzielić się z Wami kilkoma zdaniami, intrygującymi na tyle, żebyście zechcieli pójść obejrzeć “Szukając Vivian Maier”, ale i na tyle niejasnymi, żebyście mogli odkrywać tę postać, tak jak i ja. 

Historia urodzonej w 1926 roku, tajemniczej niani, nie rozstającej się z aparatem fotograficznym przez kilkadziesiąt lat, opowiedziana przez młodego chłopaka, który na aukcji staroci kupił pudło ze zdjęciami przez nią wykonanymi. John Maloof mając tylko jej imię i nazwisko oraz tysiące zdjęć i kliszy, rozpoczął poszukiwania tożsamości artystki. Vivian Maier to postać niezwykła, pełna sprzeczności. Dopiero po jej śmierci, świat jak i ludzie jej bliscy, o ile można to tak ująć, dowiedzieli się kim była. A raczej kim wydaje się, że była. Nawet miejsce pochówku wybrano jej niezwykłe. Takie jak chciała. Bo żyła jak chciała. Wąwóz z polami, na których rosły poziomki. 
Człowiek wielki może być skryty i odważny. Może być jednocześnie ekscentrykiem i wrażliwym na piękno, emocje, brzydotę samotnikiem wśród wielu ludzi, z którymi przez dłuższy czy krótszy czas żyje, tak codziennie – mieszka, rozmawia, spaceruje, pracuje. Przyjaźniąc się z kimś 20 lat możesz spostrzec, że nic o takiej osobie nie wiesz tak naprawdę. Magnetyzujące w tym filmie jest to, że nie tylko poznajemy kim jest Vivian Maier, ale i patrzymy jak osoby, które ją znały analizują relacje jakie ich łączyły. Jednocześnie same sobie coś uświadamiają. 
A przede wszystkim nie można oderwać wzroku od ekranu z powodu zdjęć. Są niesamowite. Proste, naturalne, ale i bardzo wymowne. Choć jak się okazuje taka estetyka nie do każdego trafia. John Maloof zwrócił się do wielu instytucji z prośbą o pomoc przy przygotowaniu wystawy fotografii panny Maier, ale tak prężne organizacje jak MoMa oczywiście odmówiły. Niemniej jednak udało mu się nawiązać współpracę z ośrodkami kultury i innymi, trochę mniejszymi galeriami sztuki. A ludzie odwiedzający te wystawy oszaleli na punkcie szalonej Vivian. 

Ja miałam okazję zobaczyć ten film przedpremierowo (dzięki Madzia!), a Wam polecam pędzić do kin już od 9 maja. Moim zdaniem warto. 
Zdjęcia pochodzą ze strony: vivianmaier.com
Vivian używała głównie aparatu Rolleiflex.

P.S. Panna Maier to chyba prekursorka selfie 😉 Jest za to przynajmniej jedna podstawowa różnica między jej selfie, a tymi, które ludzie czynią sobie teraz. Vivian każdym takim zdjęciem zaskakiwała, tam był jakiś pomysł, gra z aparatem. Teraz to w dużej mierze mniej lub bardziej idiotycznie uśmiechające się gęby w windach lub z jęzorami bądź nowymi rzęsami i innymi dziubkami. Niestety brakuje w tym szaleństwie trochę ironii czy zabawy. Owszem zdarzają się takie selfie, ale to rzadkość. 
W sumie to nieważne. Ważne, żeby zapoznać się z twórczością tej kobiety i jej skomplikowaną osobowością! Jeszcze raz podkreślę, że warto.

komentarzy 9

 • yoschimoto
  8 lat ago

  Zachęciłaś mnie bardzo, koniecznie muszę obejrzeć ten film !!!

 • Marzena Rak
  8 lat ago

  Ciekawa postac zdjecia sa wymowne. Zaciekawilas mnie tym filmem 🙂

 • PiotrowskaPaulina
  8 lat ago

  Zdjęcia są genialne !

 • pomalujswiat
  8 lat ago

  Kasiu, fantastycznie że o Niej piszesz. Bardzo ciekawa postać, całkiem niedawno przeczytałam o niej artykuł w WO i byłam pod ogromnym wrażeniem. Kapitalna postać, jeszcze raz potwierdzająca zasadę, że Wielkimi Ludźmi są ci, którzy są sobą. Wielka pasja i wielka osobowość. Nie widziałam wielu jej zdjęć, ale te które są ogólnie dostępne – są świetne. Cieszę się, że film jest już w Polsce. Na pewno go zobaczę!!!! Pozdrawiam bardzo świątecznie.

  • Kasia Kwiecień
   8 lat ago

   Dziękuję! Kiedy byłam na pokazie filmu wiedziałam, że muszę się podzielić z czytelnikami swoimi odczuciami. Cieszę się, że i Ciebie zaciekawiła ta postać! Czasami osoby, które są skryte i nie rzucają się na piedestał sławy, kryją niesamowite talenty. Warto je doceniać. A to osobowość, której się nie zapomina.
   Pozdrawiam najserdeczniej i przesyłam świąteczne uściski!

 • Rykoszetka
  8 lat ago

  No no no, muszę obejrzeć 🙂

Odpowiedź